تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

مرز تجاری شلمچه دوباره فعال شد

مدیر مرز تجاری شلمچه سازمان منطقه آزاد اروند گفت: این مرز پس از ۲۵ روز تعطیلی به‌منظور تردد زائران اربعین حسینی از امروز دوشنبه دوباره فعالیت خود را از سر گرفت.

هادی عطرفه بسته شدن بخش تجاری پایانه مرزی شلمچه هم‌زمان با آغاز حرکت پیاده‌روی اربعین حسینی از سوی عراق را از علل توقف مبالادت تجاری در این مرز بیان کرد و افزود: نبود زیرساخت‌های لازم در آن سوی مرز و تعطیل شدن گمرک عراق از دلایل عمده توقف فعالیت تجاری در مرز شلمچه در این مدت بوده است.

او اظهار کرد: پیش‌ازاین مسئولان ایرانی در منطقه اعلام کرده بودند فعالیت تجاری از مرز شلمچه در ایام اربعین متوقف نخواهد شد اما طرف عراقی آمادگی لازم برای پذیرش مبادلات تجاری در ایام تردد زائران اربعین حسینی از این مرز را نداشت.

عطرفه افزود: در روزهای عادی روزانه ۳۰۰ دستگاه کامیون کالا حامل مصالح ساختمانی و تره‌بار از مرز شلمچه به کشور عراق صادر می‌شود.

مرز شلمچه در ۱۵ کیلومتری خرمشهر و ۲۵ کیلومتری شهر بصره عراق قرار دارد و در اربعین امسال بیش از ۵۰۰ هزار زائر ایرانی و خارجی از مرز شلمچه راهی کربلای معلا و عتبات عالیات در کشور عراق شدند.

بازارچه مرزی چذابه در استان خوزستان نیز از روز یکشنبه بر روی کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی بازگشایی شد.

در استان خوزستان ۲ بازارچه مرزی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر برای صادرات کالا به عراق فعال هستند.

مرزهای زمینی و دریایی خوزستان با کشور عراق ، از تیرماه سال ۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی صدام برای صادرات کالا و در مهرماه همان سال برای صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق بازگشایی شدند.

خوزستان در یک دهه اخیر با استان‌های عراقی میسان و بصره که حدود ۳۰۰ کیلومتر مرز زمینی و دریایی مشترک دارد تفاهم‌نامه همکاری‌های تجاری ، آموزشی و فرهنگی منعقد کرده است.